قالب پرشین بلاگ


گیاهان زینتی

چگونه در خانه گلكاري كنیم

امروزه در منازل ، آپارتمانها ، رستورانها و موسسات مختلف ، نگهداري گل و گياه زينتي مورد توجه و خواست مردم است .اغلب در گوشه و كنار سالن ها ، اطاقها ، دفاتركار ، محلي براي نگهداري گلدان . يا گلهاي بريده در نظر گرفته ميشود .

عموما گلهاي بريده را در آب قرار مي دهند و گلدانهاي زينتي را روي ميز پذيرايي ، گوشه و كنار سالنها ، اطاقها و راهروها ميگذارند و با اين تزئينات منظره جالبي به محل كار و زندگي خود ميدهند . با وجودي كه در نگهداري اين گلها دقت زياد ميشود ، معذالك بعد از چند روز يا چند هفته برگ گياهان زرد شده و گاهي خود گياه پژمرده ميشود و از بين مي رود .مطالب و آگاهي هاي اين بخش ، علاقمندان به گياهان زينتي و گلها را از نكاتي آگاه ميسازد كه دانستن آن براي سلامتي و شادابي گلهايشان ضرورت دارد .

در يك تعريف اجمالي ، فن گلكاري رشته اي از علم باغباني

است كه جنبه هاي عمل آوردن و پرورش گياهاني را كه بنحوي از گل ، شكل عمومي گياه و يا ميوه آنها از نظر زينتي استفاده ميشود ، مورد بحث قرار مي دهد .براي آشنايي خوانندگان با فن و هنر گلكاري ، مطالب علمي و عمومي را در دو قسمت جداگانه تحت عناوين : گلكاري عمومي و گلكاري خصوصي مورد بحث قرار مي دهيم .

گلكاري عمومي :

در اين بخش از كليات بكار بردن اصول علمي براي تربيت و پرورش گياهان سخن گفته ميشود. اطلاعات عمومي در زمينه روشهاي كاشت و تكثير گياهان ، چگونگي و زمان كشت ، وسايل مورد نياز باغباني ، سازگاري گياه با محيط ، شناسايي شرايط لازم محيط براي كاشت گياه از قبيل : حرارت ، خاك ، هوا ، زطوبت ، مواد غذايي ، بيماريها و آفات گياهي و روش هاي كنترل و مبارزه با بيماري ها و آفات از جمله مسائلي هستند كه پرورش دهنده گل بايد از آنها مطلع باشد .

گلكاري خصوصي :

در اين بخش درباره هرگياه زينتي يا گل مورد نظر از جنبه هاي بالا بطور جداگانه بحث ميكند و بعبارت ديگر در اين قسمت روش هاي بكار بردن مباني علمي و عملي در طرز كشت و پرورش گياهان و گلهاي مشخصي را مورد بحث قرار مي دهد .

موسسات و مراكز پرورش گل و گياه شامل سه دسته كلي ميشوند :

۱ – موسسات توليدي گل و گياه :

اين موسسات هركدام به وسائل تهيه گلها و گياهان خاصي كه پرورش مي دهند مجهز هستند .

براي مثال : يك موسسه فقط گل اُركيده عمل مي آورد يا موسسه اي گل ميخك تهيه مي كند .

در اين موسسات گلخانه ها داراي تجهيزات و وسعت زياد با دريچه هاي متعدد براي تهويه ميباشند . در مركز ديگري گياهان زينتي گرمسيري عمل مي آورند كه داراي گلخانه هائي با حرارت و رطوبت زيادتريست . همچنين گلخانه هائي براي پيش رس كردن پيازهاي گل ، تكثير نباتات زينتي و تهيه گل بريده از قبيل : رُز ، گلايول و ليس در اختيار دارند . اين موسسات به زمين فراوان و آب كافي براي خزانه كاري احتياج دارند . در اين مراكز كارشناسان كار آزموده و كارگران متخصص بدون مشورت مداوم با مدير موسسه كارهاي خود را انجام مي دهند .

يعني يكنفر كارگر قابل مي داند چه موقع نهال را بكارد ، چه وقت پيوند بزند ، خاك گلدانها را چه موقعي تعويض كند و آبپاشي را چه اندازه و در چه موقع انجام دهد .

۲ – موسسات عمومي و شهري :

مثل شهرداريها كه مسئول اداره پاركهاي عمومي ، ميدانها ، درختان خيابانها و بلوارها ،ساير مكانهاي شهري و عمومي مي باشند .اين موسسات نيز بنوبه خود از امكانات ضروري براي تكثير و كاشت و داشت گياهان و درختان زينتي استفاده مي نمايند .

۳ – افراد علاقمند :

يا به عبارت ديگر آماتورها كه در باغ ، باغچه يا محيط بسته خانه و آپارتمان خود گلها را مي كارند و نگاهداري مي كنند

***

گلكاري عمومي

الف – چگونه گياهان زينتي را در خانه پرورش دهيم ؟

امروزه عمل آوردن گلدانهاي گل در منزل يكي از بهترين سرگرميهاست .

گياهان زينتي مخصوصا در فصل زمستان قسمت عمده تزئينات داخلي منزل را تشكيل ميدهند .

بعلاوه پرورش نباتات در منزل براي كسانيكه باغي در اختيار ندارند و ميخواهند فعاليتهاي گلكاري داشته باشند حائز اهميت است .

حتي براي كساني هم كه باغي در اختيار دارند و علاقمند به پرورش گل هستند اين موضوع قابل توجه است .

با وجودي كه منزل براي پرورش و نگهداري گلها محل مناسبي نيست ، معهذا مردم به نگهداري گل در منزل علاقمندند .

براي پرورش گياهان زينتي در منزل بايد احتياجات اصلي آنها و بهترين طرق كشت اين قبيل گياهان را بدانيم .

در درجه اول بايد گياهاني را كه از نظر برگ يا گل زينتي و قابل نگهداري در منزل هستند بشناسيم و آنها را انتخاب كنيم و طرز سازگاري و تطابق آنها را با شرايط داخل منزل فرا گيريم .

در صورت امكان بايد مجموعه اي از گياهان را جمع آوري كنيم كه شرايط رشد آنها در منزل با شرايط محلي كه طبيعت زندگي مي كنند تفاوت نداشته باشد .

به عنوان مثال : ميزان حرارت در منزل بايد طوري تنظيم شود كه گياه شانس زندگي كردن را داشته باشد . اكنون كه در بعضي منازل شوفاژ هست بايد انواع بخصوصي از گياهان زينتي را در منزل پرورش داد .

اگر برگ فيكوس شما مي ريزد و يا برگهاي سيكلامن زرد مي شود ، نبايد فورا آنها را دور ريخت بلكه بايد علت آنرا شناخت .

براي مثال: اگر بطور مرتب آب سرد به گلدان سيكلامن بدهيم برگهايش خيلي زود زرد ميشود .

با وجود اين مسلم است كه بدون دقت و كوشش شما ، هيچگونه عملي تضمين نمي شود .

عمل آوردن گياهان در گلدان مثل فن آشپزي است .

همانطوري كه براي تهيه غذاي مطبوع بايد از اصول مشخصي پيروي كرد ، در پرورش گياهان هم بايد مباني علم گلكاري را آموخت تا موفقيتي بدست آورد .

ب - سازگاري گياهان زينتي با محيط داخلي منزل ، باغ و باغچه :

مفهوم سازگاري يا تطابق با محيط عبارت از واكنش مناسب موجود زنده نسبت به شرايط محيطي است .

به عنوان مثال : دسته اي از گياهان با بعضي از شرايط محيطي از قبيل : خاك ، رطوبت ، روشنائي و خشكي هوا سازگارتر و كم توقع ترند و در قبال تغييرات آنها غالبا عكس العمل مناسب دارند .در صورتيكه ارقام ديگر حساس ترند و در صورت تغييرات زياد شرايط زيستي ، از بين ميروند .

گلهائيكه پرورش دهندگان به بازار عرضه مي كنند ، بدوا از طبيعت جمع آوري شده اند و مهم آنست كه ما محيط زيست طبيعي اين گياهان را بشناسيم .

البته بسياري از گلها بتدريج خود را با محيط جديد سازگار مي كنند ولي آن كيفيت ومرغوبيت و احتمالا استفاده اي را كع با توجه به شناخت سازگاري با محيط زيست حاصل ميشود بدست نميآورند.

پس در درجه اول بايد احتياجات گياهاني را كه ميخواهيم در منزل پرورش دهيم بشناسيم .

پرورش دهنده بايد مطلع باشد كه گل ، سيكلامن ، بنفشه آفريقايي ، سرخس ها و آفلاندرا و گياهان خانواده آناناس كه جنگلي هستند ، محيط مرطوب لازم دارند .

كاكتوس و ساير نباتات باصطلاح گوشتي ، كه بافت ضخيم داشته و بياباني هستند و در مناطق خشك و گرم و در روشنائي شديد عمل آمده اند ، بهيچ وجه امكان رويش در باغ و باغچه را ندارند ولي احتمالا اگر بخواهند در منزل آنها را نگهداري كنند ، بخصوص در فصل زمستان بايد به آنها خيلي كم آب بدهند و آنها را در محل روشن نزديك پنجره قراردهند ، هرچند دراين مورد استثناهائي وجود دارد .

تفكيك گياهان رطوبت دوست و خشكي پسند بخصوص براي توليد كنندگان و گل فروشان حائز اهميت است .

زيرا در گلخانه ها و مغازه هاي گل فروشي محيط مرطوب آماده است و نبايد اين دو نوع نبات باهم نگهداري شوند ( يعني گياه رطوبت دوست و گياه خشكي پسند ) چون بافتهاي انواع كاكتوس و نباتات گوشتي در محيط مرطوب نرم مي شوند و وضع طبيعي خود را از دست مي دهند .

بعضي از گلها ، سايه پسندند و بعضي به تغييرات شب و روز حساسند .

اگر دسته اي از گلها مثل گل داودي را كه مخصوص مناطق جنوبي هستند و در روزهاي ۱۲ ساعته گل مي كنند ، به مناطق شمالي ببرند ، كه در تابستان طول روز به ۱۶ ساعت ميرسد ، گل نميكند . مگر اينكه طول روز كوتاه شود .

به عبارت ديگر اين دسته از گياهان در اوائل مهر ، كه طول روز كوتاه ميشود گل مي كنند .

در سالهاي اخير هزاران هزار گياه در اثر عدم آشنايي و مهارت مردم همچنين در اثر عدم سازگاري با محيط در منازل از بين رفته اند ولي با شناسائي گياهان مقاوم و مهارت در طرز پرورش آنها عده اي از گياهان زينتي را ميتوان در خانه نگهداشت .

[ دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 21:1 ] [ محمد پاسبانی ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام من محمدم از این که به این وبلاگ آمدین ممنونم. من و چندتا از دوستان و دانشجویان رشته علوم باغبانی دوست داشتیم یه کاری در جهت معرفی رشتمون داشته باشیم از این رو این وبلاگ و راه اندازی کردیم . دوست داریم شما دوستان عزیز با نظراتتون ما رو در جهت پیشرفت هر چه بیشتر این رشته همیاری کنین .ممنون
امکانات وب

Powered by WebGozar